Έκανε το break ο Παναθηναϊκός!

Μεγάλο διπλό ο Παναθηναϊκός!

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της σειρά των τελικών της Basket League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 81-83 και έτσι πήρε προβάδισμα για τη συνέχεια. Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό και κρίθηκε στη τελευταία πολύ κακή επίθεση του Ολυμπιακού.

Ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα οι “πράσινοι”.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που μπήκε νωθρά, εκτός του Γιώργου Πρίντεζη, και βρέθηκε να προηγείται με 15-24 στην πρώτη περίοδο με εξαιρετική εμφάνιση του Νικ Καλάθη.

Ισορρόπησε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, μείωσαν τη διαφορά και μάλιστα ισοφάρισαν σε 37-37, δύο λεπτά πριν οι παίκτες των ομάδων πάρουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια. Όμως, οι “πράσινοι” κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με μία διαφορά 6 πόντων (41-47).

Καλύτεροι οι Πειραιώτες στην τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και αποφάσισε να παίξει καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε να προηγείται με 62-61.

Καθοριστικός Φώτσης, Καλάθης από άλλον πλανήτη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συχνά πυκνά στο σκορ, μέχρι που ο Καλάθης με τρίποντο στο 35′ έστειλε τη διαφορά στο +5 για τον Παναθηναϊκό. Από εκεί και έπειτα, αμφότεροι σκόραραν από την περιφέρεια μέχρι που ο Φώτσης με 5 συνεχόμενους πόντους (πέτυχε το πιο καθοριστικό τρίποντο του αγώνα), έδωσε προβάδισμα +4 (76-80) στους “πράσινους”. Στη συνέχεια, ο Ματ Λοτζέσκι επίσης με τρίποντο, μείωσε στον 1 πόντο τη διαφορά (79-80). Το ματς οδηγήθηκε στις βολές, το σκορ έγινε 81-83 και ύστερα από άστοχη βολή του Διαμαντίδη, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκτελέσει κάποιο σουτ στα εναπομείναντα 10 δευτερόλεπτα, εξαιτίας της άστοχης επιλογής του Παπανικολάου να κρατήσει για πολλή ώρα την μπάλα στα χέρια του, με αποτέλεσμα να κλειστεί και να μην μπορεί να δώσει πάσα, ούτε να κάνει κάποιο σουτ.

Η τελευταία φάση του αγώνα:

Πολυτιμότερος παίκτης του ντέρμπι ήταν αναμφίβολα ο Νικ Καλάθης, που άγγιξε το trible-double (16π./8ρ./8ασ), με άξιους συμπαραστάστες τους Αντώνη Φώτση (13π.) και Τζέιμς Φελτέιν (15π./6ασ.). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ματ Λοτζέσκι (21π.), Γιώργος Πρίντεζης (17π.) και Βασίλης Σπανούλης (15π.). Πολύ κακός ο Βαγγέλης Μάντζαρης (0/4 τρίποντα).

Επόμενη συνάντηση των δύο “αιωνίων” την Κυριακή 22/5/16 στο κλειστό του Ο.Α.Κ.Α. στις 7:30.

Υ.Γ: Θα θέλαμε να ευχηθούμε θερμά συλληπητήρια στον Γιώργο Πρίντεζη για τον χαμό του πατέρα του.