Europa League 3η αγωνιστική: Τα αποτελέσματα των ελληνικών ομάδων.

Πριν λίγο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του Europa League, όπου Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Π.Α.Ο.Κ. αντιμετώπισαν τις Αστάνα, Σταντάρ Λιέγης και Καραμπάκ αντίστοιχα. Ας δούμε, όμως, τι έγινε στις 3 αυτές αναμετρήσεις ξεκινώντας τους αγώνες χρονικά.

Καραμπάκ – Π.Α.Ο.Κ = 2-0

Στις 20:00, ο Π.Α.Ο.Κ αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Καραμπάκ από το Αζερμπαϊτζάν και γνώρισε την ήττα με 2-0. Οι Θεσσαλονικείς ήταν κακοί, δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ και πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κιντάνα στο 56′ και Αμιργκουλίεφ στο 87’. Έτσι, παρέμεινε στους 4 βαθμούς και στη δεύτερη θέση, μαζί πλέον με τους Αζέρους, οι οποίοι έχουν επίσης 4 βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Καραμπάχ (Γκουρμπάνοφ): Σέχιτς, Μεντβέντεβ, Αγκόλι, Σαντίγκοφ (92’ Ναντίροφ), Χουσεϊνοφ, Αλμέιδα, Γκαράγιεφ, Αμιργκουλίγιεφ, Κιντάνα, Μουαρέμ, Νλόβου (76’ Μπαντάτοφ).

Π.Α.Ο.Κ. (Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας (59’ Μπίσεσβαρ), Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Κάμπος(76’ Κουλούρης), Ροντρίγκες, Τιάμ (66’ Περέιρα).

Σταντάρ Λιέγης – Παναθηναϊκός = 2-2

Επίσης στις 20:00, ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στη Λιέγη από τη Σταντάρ και παρότι προηγήθηκε με 0-2, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο σε 2-2. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους πράσινους, καθώς προηγήθηκαν με δύο γκολάρες του Ιμπάρμπο στο 12′ και στο 36′. Όμως, η Σταντάρ μείωσε σε 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αμφισβητούμενο πέναλτι του Εντμίλσον και ισοφάρισε στο 82′ με τον Μπελφοντίλ. Παρέμεινε τελευταίος στον όμιλο ο Παναθηναϊκός, με μόλις έναν βαθμό.

Σταντάρ Λιέγης  (Γιάνκοβιτς): Ζιλέ, Φε, Σολτς, Λαΐφης, Αντράντε, Τρεμπέλ, Ιμπραϊμά Σισέ (72′ Ενό), Ντοσεβί (63′ Μπενζά), Εντμίλσον Ζούνιορ, Ορλάντο Σα, Μπελφοντίλ.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο, Σάμπα (46′ Ιβανόφ), Ζέκα (78′ Εμποκού), Λεντέσμα, Βιγιαφάνιες, Λέτο (73′ Λουντ), Ιμπάρμπο.

Ολυμπιακός – Αστάνα = 4-1

Στις 22:05, ο Ολυμπιακός φιλοξενούσε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Αστάνα και την φιλοδώρησε με 4 γκολ. Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας απλό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο καθάρισαν την υπόθεση-νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αφού μέχρι το 35′ , το σκορ ήταν ήδη 3-0, με τα γκολ των Φιγκέιρας στο 25′, Ελιουνούσι (πολύ ωραίο γκολ) στο 33′ και Σεμπά στο 34′. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πρωταθλητές Ελλάδος απλά έκαναν συντήρηση δυνάμεων, όμως, ένα τραγικό λάθος του Λεάλι, έδωσε την ευκαιρία στην Αστάνα να μειώσει σε 3-1 με τον Καμπανάγκα στο 54′. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για κάτι καλύτερο, όμως 11 λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σεμπά. Έτσι, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΑΠΟΕΛ στο άλλο ματς του ομίλου και τον “έπιασε” στην πρώτη θέση με 6 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς (74′ Καμπιάσο), Μαρτίνς, Φορτούνης (79′ Μπουχαλάκης), Σεμπά, Ελιουνούσι (69′ Μανθάτης), Καρντόσο.

Αστάνα (Στοΐλοβ): Έριτς, Άνιτσιτς, Ταγκιμπέργκεν (63′ Μουζίκοβ), Μπεϊσεμπέκοβ, Νουσερμπάγιεβ (59′ Σίτοβ), Τουμάσι, Μάλι, Λογκβινένκο, Καμπανάνγκα (72′ Ντεσπότοβιτς), Σόμκο, Κάνιας.