Τελικός deja vu για τη Χιλή!

Σε έναν τελικό deja vu για τη Χιλή, η “Ρόχα” επικράτησε στα πέναλτι της Αργεντινής, που μετράει 4 συνεχόμενους χαμένους τελικούς! Ο αγώνας ήταν ίδιος ακριβώς με πέρσι, αφού στα 90′ λεπτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, ούτε στην παράταση και έτσι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Χιλιανοί επικράτησαν με 4-2.

Ο τελικός ήταν ντέρμπι από την αρχή με πολύ πάθος και δυνατές μονομαχίες. Μάλιστα, η Χιλή έμεινε με 10 στο 28′ λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Diaz. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43′, έμεινε και η Αργεντινή με 10, αφού ο Rojo δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, ήταν υπερβολική και η δεύτερη κίτρινη στον Diaz και η απευθείας στον Rojo.

Το ματς από άποψη θεάματος ήταν κακό, αφού και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα επιφυλακτικές. Έτσι, δεν άλλαξε κάτι στα 90′, αλλά ούτε και στην παράταση. Οι δύο φιναλίστ, εμφανώς κουρασμένοι, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, μοιραίοι για την Αργεντινή ήταν οι Messi και Biglia, καθώς αστόχησαν αμφότεροι. Για τη Χιλή, εκτός του Vidal, όλοι οι υπόλοιποι ήταν εύστοχοι και κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Copa America. Η “Ρόχα” αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της Πρωταθλήτρια Αμερικής με back to back κατάκτηση!

Εκτός του ενός ακόμα χαμένου τελικού, η Αργεντινή έχασε και τον Lionel Messi, αφού, όπως δήλωσε ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα, σταματάει από την εθνική!

Δείτε πως η Χιλή κατέκτησε το επετειακό Copa America Centenario!